Kişisel ve Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Kurumsal ve Kişisel Sosyal Medya Yönetimi

Kişisel ya da kurumsal fark etmez. Sosyal medya yönetimi için mutlaka belirli bir bütçe ayrılması gerekir. Sosyal medya yönetimi işlerinde ilk yapılması gereken iş budur.

Bu önemli noktayı belirttikten sonra, öncelikle sosyal medya yönetiminin tanımını yapalım. Daha sonra daha detaylı konuları incelemeye başlayalım.

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal Medya Yönetimi nedir?

Basit tanımıyla sosyal medya yönetimi: Sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini bilmek ve hesapları sürekli olarak güncel tutmak işidir.

Tıpkı internet sitelerinde olduğu gibi sosyal medya hesapları da aktif olmadıkları zaman bir işe yaramazlar. Tabi ki internet sitelerinin durumuyla ayrıldıkları yönleri vardır. Mesela bir internet sitesinin alan adı kirasını ödediğiniz sürece hiçbir şey yapmasanız da internet sitesi olduğu gibi duracaktır.

Sosyal medya hesaplarında ise herhangi bir ücret ödemezsiniz. Hesabınızı aktif olarak kullanmadığınız zaman öylece durur.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Tabi ki bizim burada amacımız, kişisel ya da kurumsal hesapların olduğu gibi durması değildir. Özellikle şirketlere ait işletme hesaplarının sürekli olarak aktif olması gerekir. Nedeni ise şirketlerin bu mecralarda reklam yapmalarıdır. Yani durağan bir şirket hesabı amacına hizmet etmeyecektir.

Sosyal medya yönetimi ise sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. Bireysel hesaplarda düzenli olarak resim ya da video paylaşabilir, duygu ve düşüncelerinizi yazılı olarak ifade edebilirsiniz. Yorum yapabilir ve paylaşımları beğenebilirsiniz.

Ancak işletme hesaplarında yapılan aktiviteler biraz daha karmaşıktır. Mesela en başta belirli bir sosyal medya bütçesi ayrılmalıdır. Daha sonra gelen yorumlara ayırt etmeksizin kurumsal bir dille cevap verilmelidir.

İnternet sitelerinde yapılan SEO çalışmalarında olduğu gibi, sosyal medya işletme hesaplarında da marka ve rakip analizi yapılır. Hatta haftalık olarak belirlenen anahtar kelimeler üzerinden reklam verilir.

Günlük düzenli paylaşım yapılır. Yapılan paylaşımlarda işletmeye ait web site linki mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca anahtar kelimeler, hastag biçiminde paylaşım resminin altına yerleştirilir. Bunun nedeni kullanıcıların hesabınızı ya da paylaşımınızı daha kolay bulmasıdır. Yani sosyal medya platformlarının da kendi içlerinde arama motorları vardır ve genel arama motorları ile aynı mantığa sahiptir.

İşletmelerin hesaplarının yönetiminde mutlaka iyi bir strateji belirlenmelidir. Hedef kitleye en kısa yoldan nasıl ulaşılacağı, yapılacak olan reklamların türü ve rakiplerin bir adım önünde olma uygulamaları gibi hedefe doğrudan ulaştırabilecek stratejiler belirlenir. Günün hangi saatlerinde paylaşım yapılacağı da stratejiler arasında yer alır.

Belirli aralıklarla firmalar çeşitli kampanyalar düzenlerler. Bunun nedeni yeni kullanıcıları hesaba çekmek ve aslında yeni potansiyel müşteriler oluşturmaktır. Bu kampanyalarında hangi aralıklarla yapılacağı ya da neye göre yapılacağı belirlenir. Ya da bazı dönemler hiç yapılmayabilir.

Sosyal medya hesaplarında en önemli unsur içeriktir. Gerek Facebook yönetimi olsun, gerekse diğer sosyal medya hesaplarının yönetimi olsun, farklı ve ilgi çekici içeriklerin hazırlanması ve paylaşılması gerekir.

Mutlaka Okumalısın ! Kurumsal Kimlik hakkında bilgi sahibi olmak için krydijital.com/kurumsal-kimlik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Yapıyoruz

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Yapıyoruz

Twitter yönetimi başta olmak üzere, tüm sosyal medya hesaplarınızı en iyi şekilde yönetiyoruz. Neler mi yapıyoruz?

 • Hesap yönetimi yapacağımız müşterilerimizle bir araya geliyoruz.
 • Daha sonra ne yapacağımıza karar veriyoruz. Tabi ki tüm ekibimizle ve müşterilerimizle aynı ortamda beyin fırtınası yöntemiyle yapılacaklara karar veriyoruz.
 • Markaya ve şirketin profiline uygun içerikler hazırlıyoruz.
 • Instagram yönetimi kapsamında tüm sosyal medya hesaplarınızın otomasyona kavuşmasını sağlıyoruz. Mesela otomatik yanıt sistemi, yönlendirme gibi işlemler.
 • Paylaşımlarda harekete geçirici kelimeler kullanıyoruz.
 • Her paylaşımın hangi günler ve saatlerde yayınlanacağını belirliyoruz.
 • Grafik tasarım uzmanımız, paylaşımlarda kullanılacak görselleri hazırlıyor. Ayrıca video tasarımlarıyla da ilgileniyor.
 • Doğru bütçeyle sosyal medya platformlarında da etkin reklam vermenizi sağlıyoruz. Adwords uzmanımız reklam işleriyle ilgileniyor. Reklam bütçenizi ve reklam verme sürenize karar veriyor. Ortaya çıkan sonuçları analiz ediyor ve tekrar reklam yayınlama süresine karar veriyor.
 • Sayfa moderasyonu ile sosyal medya uzmanı personelimiz ilgileniyor. Bildiğiniz üzere şirketlerin sosyal medya hesaplarında yüzlerce kişi olabiliyor. Markaya ya da şirkete zarar vermemek adına, paylaşımlara yapılan yorumlara cevap vermek gerekiyor. Özellikle olumsuz yorumlara kurumsal bir dille kullanıcıyı da incitmeden cevap vermek gerekiyor. Gelen kutusunda olan mesajlarında aynı yöntemle cevaplanması zorunlu hale geliyor.
 • Haftalık ve aylık raporlar hazırlıyor ve sizlere sunuyoruz. Ayrıca Sosyal medya uzmanımız bu raporları analiz ediyor ve ilerleyen zamanlarda hesapla ilgili neler yapılacağına karar veriyor.

Yukarıda saydığımız tüm işlemlerin amacı, hedef kitleyle doğru iletişim sağlamaktır. Profesyonel ekibimizle bizler de bunu sağlamaya çalışıyoruz.

Bizce Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

Bizce Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle iyi bir sosyal medya hesap yönetimi analiz sonucunda belirlenmelidir. Bize göre araştırmadan ve analiz edilmeden yapılan her iş başarısızlığa mahkumdur.

İyi bir sosyal medya ajansı, insan psikolojisinden anlamalıdır. Sonuçta hesapları ziyarete gelenlerin hepsi insan. Bu yüzden hedef kitlenin psikolojisi iyi bir şekilde analiz edilmeli. Yapılan tüm çalışmalar da analiz sonucunda çıkan veriye göre belirlenmelidir.

Mesela hedef kitlenizi birçoğu kampanyalardan haberdar olmak isteyebilir ve yararlanmak da isteyebilir. Ancak bazı hedef kitleler de kampanyalardan haberdar olmak istemeyebilir.

Hesap yönetimini yapacak olan firmanın sağlam bir ekibe sahip olması gerekir. Ekip ne kadar deneyimli ve dinamik olursa, yapılan çalışma da o oranda kaliteli ve uzun ömürlü olacaktır.

Hizmet aldığınız firmaya her zaman ulaşabilmelisiniz. Yani mesai saatleri içerisinde ulaşabilmelisiniz. Aklınıza takılan her türlü soruyu firma çalışanları rahatlıkla cevaplayabilmelidir.

Sosyal Medya Yönetimi için Ne Kadar Bütçe Ayırmalısınız?

Sosyal Medya Yönetimi için Ne Kadar Bütçe Ayırmalısınız?

Sosyal medya yönetimi kapsamında en çok sorulan sorulardan birisi de budur. Aslında bu soruya net bir cevap verebilmek zordur. Yapılan çalışmanın süresine ve türüne göre bütçe değişebilir.

Genelde reklam çalışmaları anahtar kelimeler üzerinden yürütülür. Yani arama motorları reklam çalışmalarında olduğu gibi…

İyi bir sosyal medya uzmanı, bütçenizi boşa harcamadan etkili reklamlar verebilir.

Sosyal medya yönetimi bütçe hakkında merak ettiklerinizi, uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Aşağıda sosyal medya ajansı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri, maddeler halinde sıraladık. Böylece kafanız karışmadan sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

 • İyi bir ajans, iyi bir ekibe sahiptir.
 • Daha önce yapmış olduğu çalışmalara bakarak da sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.
 • Ajansın web sitesini mutlaka inceleyin, firma hakkında kesinlikle size bir fikir verecektir.
 • Ciddi ajanslar ve bilişim firmaları mutlaka sözleşme yaparak işe başlarlar. Sözleşme yapmayan firmalarla kesinlikle çalışmayın. Ayrıca hizmet sözleşmesini mutlaka detaylı bir şekilde inceleyin.
 • Daha öncesinde ekipten bahsetmiştik. Sosyal medya yönetiminde ise: Grafik tasarım uzmanı, sosyal medya uzmanı, Adwords uzmanı ve koordinatör olmak üzere en az dört kişilik bir ekibin olması gerekir.
 • Firmanın ya da ajansın sosyal medya hesaplarını inceleyin. Kaç takipçisi var ve genel olarak ne yorum yapılmış, olumlu beğeni sayısı ne gibi sorulara cevap arayın. Çünkü iyi bir firmanın sosyal medya hesapları da iyi olmalıdır.
 • Ajansların ya da sosyal medya hizmeti veren firmanın sahte takipçiye sahip olup olmadığını basit bir yöntemle anlayabilirsiniz. Bunu neden mi anlatıyoruz. Çünkü, kalitesiz bir firma sizin hesaplara da sahte takipçi kasacak ve aslında uzun vadede sizi zarara uğratacaktır. Önce firmanın hesabındaki takipçi sayısına bakın. Eğer on binlerce takipçisi olan bir hesapta yapılan paylaşıma, yalnızca onlarca kişi cevap veriyorsa, muhtemelen o hesapta bol miktarda sahte takipçi vardır.
 • Ajansın hesabındaki resimleri ve videoları inceleyin. Mutlaka kaliteli olmalı.
 • Hesaptaki paylaşımların dilini inceleyin. Hangi üslupla paylaşım yapılmış. Ayrıca yorumlara verilen cevapları okuyun. Zaten kendisini belli edecektir.
 • Günlük ya da haftalık düzenli paylaşım yapıyor mu? Aslında bu oldukça önemli bir sorudur. Çünkü aynı tutum sizin hesaplarda da takınılacaktır.
Marka Sosyal Medya Hesaplarına Gelen Olumsuz Yorumların Yönetimi

Marka Sosyal Medya Hesaplarına Gelen Olumsuz Yorumların Yönetimi

Aslında bu sosyal medya yönetimi kavramındaki en önemli konudur. Çünkü bu süreç sağlıklı bir şekilde yönetilemezse, yapılan diğer tüm işler çöpe gidecektir. Bazı kurumsal hesaplarda karşılaşmış olabilirsiniz. Mesela küfürlü ya da olumsuz yapılan bir yoruma aynı sertlikle firma moderatörü tarafından cevap verilir. Tabi ki firmanın olumsuz yoruma cevap verme hakkı vardır. Ancak aynı sertlikle cevap verildiği zaman bu durum diğer kullanıcılar tarafından itici olarak karşılanacaktır.

Yani kurumsallığa büyük ölçüde gölge düşürülecektir.

Yapılan araştırmalar, en fazla olumsuz yorumların Twitter platformunda meydana geldiğini göstermiştir.

Hangi platformda olursa olsun, yapılan tüm olumsuz yorumların cevapsız bırakılmaması gerekir.

Bazı kullanıcılar ise kendi profilinde firma hakkında olumsuz yorumlarda bulunurlar. Tabi ki buna yapılacak hiçbir şey yoktur. 

Ancak en sık rastlanan durum, markanın sayfasına yazılan olumsuz yorumlardır. Bu durumda bu yorumlara rahatlıkla cevap verilebilir.

İzlenecek en sağlıklı yol, marka ya da firma ile ilgili yaşanan tüm sorunların sosyal medya sayfasında çözülmesidir. Bunun için de deneyimli ve işinde uzman bir Sosyal medya uzmanının görevlendirilmesi sağlıklı olacaktır.

Birçok durumda emojiler, yazılardan daha etkili olabilir. Emoji kullanarak olumsuz yorum yapan kişileri sakinleştirebilir ya da saygısını kazanabilirsiniz.

Ve Daha Neler Neler…

Gördüğünüz gibi sosyal medya yönetimi hiç de kolay değildir. Özellikle markaların sorumluluğu bu tür mecralarda daha fazladır.

Sosyal medya platformlarında marka değer kazanabileceği gibi kaybedebilir de. Ancak bu kazanma ya da kaybetme durumu bazen kısa sürelerde, bazen de uzun sürelerde gerçekleşebilir. Burada önemli olan bu tür kriz anlarının ustaca yönetilmesidir.

Bu yüzden iyi bir ekibe sahip firmaya ihtiyacınız olacak. Çünkü sosyal medya yönetiminde yapılacak o kadar çok iş vardır ki, sadece başlı başına bu işle uğraşmak gerekir. Çoğunlukla bir gün içerisinde, hesabın durumuna göre yapılan işler yetişmeyebilir.

KRY Dijital firması olarak sosyal medya hesaplarınızı en iyi şekilde ve sorunsuz olarak yönetiyoruz. Gelin ne yapacağımıza birlikte karar verelim.

Bize Yazmaktan Geri Kalmayın!

Görüşleriniz bizim için değerli.

Sadece 12 Saat İçerisinde Cevap Vereceğimizden Emin Olabilirsiniz 🙂

Sizi en üst düzeye çıkaralım Web Sitenizi Arama Motorlarının En Üstüne Çıkarın