İlk Görüşte Logo Tasarımı

İlk Görüşte Logo Tasarımı

İlk görüşte neredeyse herkesin beğeneceği logo tasarımı olmasını istersiniz. Çünkü iyi bir logo, markanın ve firmanın hiç olmadığı kadar değer kazanmasını sağlar.

Peki ama nedir bu logo tasarımı ve neden bu kadar önemlidir?

Logo Tasarımı Nedir?

Logo Tasarımı Nedir?

Logo tasarımı; Markayı ya da firmayı diğerlerinden görsel olarak ayıran logo çalışmasına verilen addır.

Her markanın ve firmanın kendisine özgü, semboller ve yazılar içeren şekiller bütünü vardır. Tabi ki bazı firmalar, diğerlerinden esinlenerek logo tasarımını tercih edebilirler.

İş dünyasında bir firmanın yalnızca isminin farklı olması yeterli değildir. Ayrıca diğer firmalardan farkını gösterecek görselliğe de ihtiyacı vardır.

İşte logo tasarımı da bu ihtiyaçtan doğmuştur.

Amblem Nedir?

Amblem Nedir?

Gelin isterseniz logoyu oluşturan unsurlara yakından göz atalım. İlk elemanımız amblem…

Amblem; Logo içerisindeki görsellere verilen isimdir. Görseller bazen vektörel, yani çizim odaklı, bazen de herhangi bir nesnenin ismi olarak tasarlanabilir. Amblem tasarımı yapılırken firmanın karakteristik özellikleri göz önüne alınır.

Bazen amblem logonun kendisidir. Bazen de logonun içerisinde kullanılan resimdir. Mesela Nike firmasının iki farklı logosu vardır. bunlardan birisi sadece amblem barındırır. Yani yuvarlak hatlara sahip, çentik işareti. Diğerinde ise ilave olarak büyük harflerle “NIKE” yazar.

Mutlaka Okumalısın ! İnternet Reklamcılığı hakkında bilgi sahibi olmak için krydijital.com/internet-reklamciligi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Logotype Nedir?

Logotype Ne Anlama Geliyor?

Yazı fontlarının farklı şekillerde değiştirilmesiyle oluşturulan logo türüdür. Mesela “Coca Cola” firmasının logosu yalnızca yazıdan oluştur. Logodaki yazı ise daha önce kullanılan yazı stilinin dönüştürülmüş halinden başkası değildir.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logoyu oluşturan unsurları tanıdıktan sonra sıra geldi, logo tasarımının nasıl yapılacağına…

İyi bir logo tasarlamak için muhteşem bir hayal gücü gerekir. Aslında en başta olması gereken özellik budur.

Peki ya başka neler gereklidir?

  • Firmayı somut ya da soyut olarak temsil etmelidir. Genelde tasarımcıların birçoğu soyut temsili tercih ederler. Yani logonun arka planındaki anlama odaklanırlar. Genelde birçok logonun hikayesi vardır ve bu hikaye aslında marka ya da firmanın hikayesidir.
  • Özgün ve daha önce hiçbir yerde kullanılmamış olması gerekir.
  • Kolay hatırlanabilir olmalı ve basit hatlara sahip olmalıdır.
  • Logoyu oluşturan harfler ve kelimeler kolay okunabilir olmalıdır.
  • Renk seçimi hedef kitlenin psikolojisine göre yapılmalıdır. Mesela kırmızı rengi insanların aklına çoğu zaman yeme ve içmeyi getirir.
  • Sade bir tasarımla çok şey anlatılabilmelidir. Mesela Ziraat Bankasının logosu bu duruma örnek olarak verilebilir. Logoda Z ve B harflerinin birleşimi buğday başağını anımsatmaktadır. Üzerindeki T ve C harfleri de başağın sapıdır. Yani çiftçilerle ilgili Türk bankası…

Tabi ki yukarıda anlattığımız unsurlar gereklidir.

İyi Bir Logo Tasarlamak İçin Neler Gereklidir?

İyi Bir Logo Tasarlamak İçin Neler Gereklidir?

İyi bir logo tasarımı için öncelikle kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Logoyu kullanacak olan firmanın hedef kitlesinden araştırma yapmaya başlanılabilir. Biz buna sosyolojik araştırma diyoruz.

Yeterli miktarda bilgi toplandıktan sonra sıra fikir üretme aşamasına gelir. Mümkünse logo tasarımı uzman bir ekip tarafından beyin fırtınası yöntemiyle yapılmalıdır. Yani konu hakkında saçmada olsa ortaya bir sürü fikir atılır. Bu fikirler not edilir. Daha sonra içlerinden en ilginç ve özgün olanı seçilir.

Fikir ortaya çıktıktan sonra sıra uygulama aşamasına gelir. Yani logo tasarımı gerçekleştirilir. Tasarım ortaya çıktıktan sonra son düzenlemeler gerçekleştirilir. Eksik ya da fazla unsurlar giderildikten sonra artık logo kullanıma hazırdır.

Kurumsal Kimlik ve Logo İlişkisi

Kurumsal Kimlik ve Logo İlişkisi

Kurumsal firmalar için algı çok önemlidir. Firma müşterileri ve diğer insanların gözünde kurumsal bir firma her zaman iyi görünmelidir. İşte logo tasarımı bu iyi görünme işinin ilk adımıdır.

Aslında insanlar arasında da durum bu şekildedir. Yani ilk izlenim önemlidir. İnsanların sizi ilk olarak nasıl görüyorlarsa, çoğunlukla öyle görmeye devam ederler. Yani akıllarında ilk görüntünüz kalır.

Bu yüzden kurumsal firmalar bir dünya para verip en iyi logo tasarımı yaptırırlar.

Logo Tasarımı Yaptırmak İsteyenler

Logo Tasarımı Yaptırmak İsteyenler Buraya

İyi bir logoya sahip olmayı hakkediyoruz diyorsunuz ve haklısınız. O zaman kaliteli logo tasarımı yaptırmak isteyenler buraya gelsin lütfen. KRY Dijital firması uzman ekipleri sizler için en iyi logo çalışmasını gerçekleştiriyor. Bu işin çoğunluğu hayal gücü olduğuna göre, bizde bol miktarda hayal gücü ve fikir var.

Logo Tasarımı Fiyatları

Peki ya fiyatlarımız? Tabi ki yaptığımız çalışmaya göre değişiyor. Arayın bizi, süreç hakkında sizi bilgilendirelim. Sizlerden aldığımız bilgilere göre de fiyat hakkında detaylı bilgi verelim.

Logo tasarımı fiyatları ve daha fazlasını öğrenmek için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bize Yazmaktan Geri Kalmayın!

Görüşleriniz bizim için değerli.

Sadece 12 Saat İçerisinde Cevap Vereceğimizden Emin Olabilirsiniz 🙂

Sizi en üst düzeye çıkaralım Web Sitenizi Arama Motorlarının En Üstüne Çıkarın