Kapsamlı Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Kapsamlı Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Kurumsal kimlik en çok da imajına önem veren firmaları ilgilendiriyor. Neden mi böyle söyledik. Çünkü imajını önemsemeyenlerde var. Ancak biz köklü ve kurumsal yapıya sahip firmaların kimliklerinin nasıl hazırlandığıyla ilgili detaylı bilgiler paylaşacağız.

O zaman başlayalım.

Kurumsal kimlik hakkında

Kurumsal Kimlik Kavramı Hakkında

Kurumsal kimlik: Şirketlerin, vakıfların ya da kurumsal yapıya sahip olan firmaların dışarıda ve içerideki duruşlarını ifade eder. Yani kısa tanımı budur.

Gelelim detaylara.

Kurumsal Kimlik Neleri Kapsar?

Kurumsal Kimlik Neleri Kapsar?

Kurumsal firmaya ait olan ne varsa, hepsi kimlik ile ilgilidir. Mesela firmanın logosu, medyada yaptığı yayınlar, web sitesinde kullandığı resimler gibi.

Ayrıca kurumsal kimlik, aşağıdaki unsurları da kapsar:

 • Antetli kağıtlar,
 • Kartvizitler,
 • Fuayeler,
 • Firmanın katıldığı fuarlar,
 • Zarflar,
 • Dosyalar,
 • Firmanın verdiği eğitimler sonucunda alınan sertifikalar,
 • Promosyon ürünleri,
 • Broşürler,
 • Takvim,
 • Bloknot,
 • Firmanın hazırlattığı reklamlar ve
 • Firmanın hazırlattığı kataloglar

Görüldüğü üzere yukarıda saydığımız tüm maddeler firmanın imajı ile doğrudan ilgilidir.

Mutlaka Okumalısın ! Sosyal Medya Yönetimi hakkında bilgi sahibi olmak için krydijital.com/sosyal-medya-yonetimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dijital Kurumsal Kimlik

Dijital Kurumsal Kimlik

Gelelim işin dijital boyutuna… Aslında internet ve bilgisayar ortalarda yokken, yukarıda saydığımız imaj unsurlarının neredeyse tamamı vardı ve firmalar tarafından sıklıkla yapılıyordu.

Mesela günümüzde de kurumsal firmalar, hala broşür ve takvim gibi promosyon ürünlerini hazırlatıyorlar. Ancak bu ürünlerin dijital ortamdaki halleri de hazırlatılıyor.

Yani çoğu imaj unsuru, müşterilere ya da diğer insanlara, internet yoluyla ya da dijital ortamda aktarılmaya devam ediyor.

Sosyal medyanın kullanımı, e-posta bültenlerinin müşterilerine gönderilmesi, Youtube gibi platformlarda tanıtım videoları hazırlanması gibi işler de dijital kurumsal kimlik çalışmalarına örnek olarak verilebilir.

Kurumsal kimlik nasıl tasarlanır?

Kurumsal Kimlik Nasıl Tasarlanır?

Kurumsal kimlik içeriği, tasarımda oldukça önemli bir yere sahiptir. Diğer tasarımlarda olduğu gibi kimlik tasarımında da planlama oldukça önemlidir. Yani yapacağınız işi nasıl yapacağınızı ve nasıl bir yol izleyeceğinizi önceden belirlemeniz gerekir.

Kurumsal kimlik tasarımı 5 temel aşamadan oluşur.

Birinci aşamada tasarım için gereken tüm bilgiler toplanır. Tasarım yaptıracak olan firmalardan gereken tüm bilgiler, kısa bir brief sonrası alınır.

Kurumsal kimlik oluşturma aşamaları ikinci olarak zamanlamayla devam eder. Aslında bu aşama oldukça zordur. Çünkü çoğu zaman zamanlamayı tam olarak kestirebilmek ya da hazırlayabilmek imkansız hale gelebilir.

Üçüncü aşamada kurumsal kimlik oluşturma programı takip edilerek gerekli çalışmalar yapılır. Çalışma tamamlandıktan sonra müşteriye sunulur. Müşteri onayı alındıktan sonra çalışma tamamen bitirilmiş demektir.

Ancak müşteri bazı yerlerin düzeltilmesini isteyebilir. İşte bu aşama düzenleme aşamasıdır.

Son aşama ise yayınlamadır. Yapılan iş internet ortamında yayınlanır. Tabi ki internet ortamında yayınlanmayacak olan tasarım materyalleri de olabilir. mesela firmanın yıl başlarında hazırlattığı promosyon tasarımları gibi…

Kurumsal Kimlik Tasarımında Nelere Dikkat Ediyoruz?

Kurumsal Kimlik Tasarımında Nelere Dikkat Ediyoruz?

Tüm kurumsal kimlik unsurları tarafımızdan dikkatle inceleniyor. Böylelikle gözümüzden herhangi bir hatanın ya da eksik noktanın kaçmasını önlüyoruz.

Daha sonra kurumsal kimlik öğeleri farklı uzmanlar tarafından düzenleniyor. Ekibimizde olan her uzman tasarımın bir öğesini alarak hazırlıyor ve sonra düzenleme aşamasını gerçekleştiriyor.

Son olarak tüm ekip, hazırlanan tüm tasarımları kontrol ediyor.

Yani hata yapmamak adına ya da tasarımda herhangi bir çalışmayı atlamamak adına tüm ekip olarak özenle çalışıyoruz.

Bize Yazmaktan Geri Kalmayın!

Görüşleriniz bizim için değerli.

Sadece 12 Saat İçerisinde Cevap Vereceğimizden Emin Olabilirsiniz 🙂

Sizi en üst düzeye çıkaralım Web Sitenizi Arama Motorlarının En Üstüne Çıkarın