Tüm Yönleriyle İnternet Reklamcılığı

Bilmediğiniz Yönleriyle İnternet Reklamcılığı

İnternet reklamcılığı: İnternet mecralarında ürünlerin, hedef ya da potansiyel kitleye pazarlanması işidir. Basit tabiriyle internet reklamcılığının tanımı bu olsa da, aslında bu tanımla yetinmeyip, daha derinlere inmek gerekiyor.

Biz de bu yazımızda her yönüyle internet reklamcılığı hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

O zaman başlayalım.

İnternet Reklamcılığı Nedir?

İnternet Reklamcılığı Aslında Nedir?

Her ne kadar yazının başında internet reklamcılığı kavramının ne olduğunu basitçe anlatsak da, verdiğimiz tanımdan daha fazlasını ifade ediyor.

Zaten reklam kavramının kendisinin başlı başına muazzam bir bilgi birikimi olduğunu belirtmemizde yarar var.

Çünkü internet var olmadan önce de reklam vardı ve muazzam bir sektörü temsil ediyordu.

Şimdilerde ise yalnızca şekil değiştirdi. Uygulanan taktikler ve kavramlar aslında çok da değişmedi.

Mesela eskiden de iyi bir slogan ve firma logosu reklamlarda kullanılırdı. Ya da ürünle ilgili çarpıcı metinler reklamlarda vurgulu bir şekilde ifade edilirdi. İnternet reklamcılığında da bu kurallar hiç değişmedi.

İnternet Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

İnternet Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Bu başlık altında sadece şunu belirteceğiz. İyi bir internet reklamı için kesinlikle iyi bir ajansla çalışmalısınız. Büyük firmalar neden reklamlara büyük paralar harcıyor zannediyorsunuz?

Mutlaka Okumalısın ! Logo Tasarımı hakkında bilgi sahibi olmak için krydijital.com/logo-tasarim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İnternet reklamcılığı avantajları

İnternet Reklamcılığının Avantajları

İnternet reklamcılığının avantajları ve sağladığı fayları aşağıda sıralayalım. Böylelikle internet reklamcılığının önemini net bir şekilde vurgulamış olalım.

 • Akılda kalıcıdır.
 • Süreklilik arz eder.
 • Optimize edilebilme özelliğine sahiptir.
 • Bütçeye göre yapılabilir. Herhangi bir kısıtlaması yoktur.
 • Ölçümlenebilir ve analiz edilebilir.
 • Kısa zamanda muazzam sonuçlar elde edilebilmesini sağlar.
 • Firmalar ve reklam verenler açısından kesinlikle farkındalık oluşmasını sağlar.
 • Satışları kısa sürede artırır.
 • Hedef kitleye daha kısa sürede ulaşılmasını sağlar.
 • Marka bilinirliğini artırır.
 • Markaya ve arkasında firmaya karşı güven duygusunun oluşmasını sağlar.
 • Özellikle internet reklamlarında düşük bütçelerle birçok iş yapılabilir.
 • Gerçek ve potansiyel müşterilerle firmanın arasında organik bir bağ oluşmasını sağlar.
 • Yer ve zaman kısıtlaması yoktur.
İnternet Reklamcılığının Dezavantajları

İnternet Reklamcılığının Dezavantajları

Avantajları olduğu kadar, internet reklamcılığının dezavantajları da bulunmaktadır.

 • Süre sınırlaması vardır.
 • Tüm reklam çalışmalarına rağmen, markaya ya da firmaya tam anlamıyla güvenmeyen büyük bir kitle var olabilir.
 • Bütçe çalışmaları doğru bir şekilde planlanmazsa, yapılan onca çalışma boşa gidebilir.
 • Sürekli güncellenen dinamiklere ayak uydurmak zor olabilir.
 • Bilgi yetersizliğinden kaynaklanan bütçe kayıpları yaşanabilir.
İnternet Reklamcılığı Türkleri Nelerdir

İnternet Reklamcılığı Türleri Nelerdir?

İnternet ortamının birçok alternatife sahip olması, beraberinde reklam türlerinin de oluşmasına neden oldu.

Gelin isterseniz, internet reklamcılığı türlerine yakından bir göz atalım.

Arama Motoru Reklamları: Başta Google olmak üzere; Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarının sunduğu reklam hizmetlerinden yararlanmayı ifade eder. Arama motorları reklam hizmeti sunarak, hedef kitleye doğru anahtar kelimelerle daha çabuk ulaşılabilmesini sağlarlar.

Web sitenizde kullandığınız anahtar kelimelerle aratma yapan kullanıcılara arama motorları, web sitenizin reklamını gösterir. Tabi ki bununla da kalmaz. Arama motorlarının müşterilerine sunduğu başka reklam türleri de vardır. Ancak biz bu başlık altında bu kadar açıklama yapmayı uygun görüyoruz.

Video Reklamları: Video denilince tabi ki ilk akla gelen mecra Youtube’dur. Video barındırma sitesi olan Youtube, günümüzde milyarları bulan kullanıcı sayısına sahiptir. Bu da muazzam bir müşteri kitlesi anlamına gelir. Google gibi Youtube’da müşterilerine reklam hizmeti vermektedir. Reklam hizmeti satın aldığınızda videoların arasında sizin reklamlarınızı gösterir.

Banner (Görüntülü) Reklam: İçerik ağı reklamları olarak da adlandırılır. çeşitli web sayfalarında firmanızın ya da ürünlerinizin reklamını bu şekilde verebilirsiniz. Çeşitli ölçülerde dikdörtgen ebatlarda kutucukların içerisinde ürünlerinizin görselleri ya da videoları reklam olarak yer alabilir. Bunun için ziyaretçi sayısı fazla siteler ile anlaşabilirsiniz. Ancak bu konuda kesinlikle iyi bir firmadan hizmet almalısınız.

Mobil Uygulama Reklamları: Cep telefonlarında kullanılan uygulamaların içerisine reklam verebilirsiniz. Aslında şu sıralar en karlı reklam işi bu diyebiliriz. Çünkü dünya genelinde birçok insan Google Play ya da iTunes platformlarından uygulama indiriyor ve telefonlarında kullanıyorlar. Yani reklamlarınızın hedef kitlesi tarafından görülmemesinin imkanı yok.

Sosyal Medya Reklamları: Sosyal medya platformlarında reklam verme işidir. Zaten dikkatinizi çekmiştir. İnternet sitesinde çeşitli kelimelerle ilgilendiğiniz ürünleri arattığınızda, o ürünle ilgili reklamlar hemen sosyal medya hesaplarınızda da karşınıza çıkar. Bunun nedeni sosyal medya botlarına çeşitli erişim izinleri vermenizdir. Yani bu platformlar sizin kullanıcı alışkanlıklarını öğrenir ve size uygun olan reklamları gösterir.

E-Posta Reklamları: Özellikle birçok işletme tarafından en çok tercih edilen reklam türüdür. Ancak e-posta reklamları, kullanıcıların iznine tabidir. Kendilerine e-posta gönderilmesine izin verilen kullanıcıların e-postalarına reklam metinlerinizi ya da çalışmalarınızı gönderiyoruz.

Tanıtım Yazıları: Ziyaretçi sayısı ve domain otoritesi yüksek olan sitelere makale verme işidir. Böylelikle binlerce hatta yüzbinlerce site ziyaretçisi, firmanız ya da ürününüz hakkında bilgi sahibi olur. Tanıtım yazılarına en çok da haber sitelerinde rastlarsınız.

İnternet reklamcılığı türleri şimdilik bu kadar. Elimizden geldiğince başka yerde bulamayacağınız bilgiler vermeye çalıştık. Şimdi diğer konuyla devam edelim.

Google Adwords Uzmanlığı

Google Adwords Uzmanlığı

Bu ve devamındaki başlıkları neden attık biliyor musunuz? Çünkü internet reklamcılığı için kesinlikle deneyimli ve dinamik uzmanlara sahip bir firma ile çalışmalısınız. Böyle bir firmanın bünyesinde de hangi uzmanların olması gerektiği bilgisini sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettik.

Google arama motorunda vermeniz gereken reklamları yöneten kişiye Adwords uzmanı adı verilir. Bu uzman belirli anahtar kelimelerle reklam çalışması gerçekleştirir. Doğru anahtar kelimelerle yapılan çalışmalar sonucunda, o anahtar kelimelerle arama yapanlar kesinlikle sizin reklamlarınızla karşılaşacaktır.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanlığı

Facebook platformunun kullanıcı sayısı, dünya üzerinde bulunan birçok ülkenin nüfusundan fazladır. varın diğerlerinin nüfus sayısını siz düşünün.

Bu kadar çok insanın yer aldığı platformları verimli bir şekilde kullanmak gerçekten önemli. Çünkü etkili reklamlarla muazzam gelirler elde edebilirsiniz. müşteri sayınız hiç olmadığı kadar artar. İşte bu tür mecralarda en iyi şekilde reklam verebilen ve bu reklamları yönetebilen kişilere, sosyal medya uzmanı adı verilir. Yani kahramanınız 🙂

İçerik Uzmanlığı

İçerik Uzmanlığı

Gerek reklamlarda, gerekse web sitesinde bulunan içeriklerde etkili öğelerin kullanılması gerekir. İçerik denildiğinde aklınıza yalnızca metinsel öğeler gelmesin. İçerik video başta olmak üzere; resim, etkili sloganlar, vektörel öğeler ve logoları da kapsar.

Yani aslında web sitelerini ve reklamları gösteren içeriklerdir. Reklamlarda kullanılan resimlerin ya da videoların metinsel öğelerle tam bir uyum içerisinde olması gerekir. Dikkat ederseniz televizyon reklamlarında resim, ürün logoları ve sloganlar tam da olması gerektiği gibi kullanılır. Yani taş gediğine oturtulur.

O taşı gediğine oturtan kahramanın adı ise içerik uzmanıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital pazarlama uzmanı iyi bir stratejisttir. Reklamların stratejilerini belirler. Çünkü yerinde ve zamanında kullanılamayan bir reklam hiçbir işe yaramaz. Gerek arama motorlarında verilen reklamlar olsun, gerekse sosyal medya platformlarında verilen reklamlar olsun, tam zamanında ve yerinde verilmesi gerekir. Yoksa yapılan tüm çalışmalar boşa gider.

Mesela sosyal medya platformları en çok sabah 8,30 ve akşam 17,30 saatleri arasında kullanılır. Eğer siz bu saatlerin dışında reklam verirseniz, bu saatlerdeki kadar etkili olmayacaktır.

Ayrıca doğru hedef kitlenin saptanması ve reklamların en çok da bu kitleye gösterilmesi gerekir. İşte tüm bu işlerle ve daha fazlasıyla dijital pazarlama uzmanı ilgilenir.

Reklamlar yayına alındıktan sonra dijital pazarlama uzmanı analiz ve raporlama gerçekleştirir. Eğer reklamların izlenme oranı az ise nerede hata yapıldığını tespit eder ve gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar.

Çünkü  sizin beğendiğiniz reklam görseli ya da metni birçok kişiye itici gelebilir. Tam olarak bu durumu kestirmek imkansızdır. Ancak önceki hatalardan faydalanarak doğru reklam stratejileri belirlenebilir.

Grafik Tasarım Uzmanlığı

Grafik Tasarım Uzmanlığı

Görsellik önemlidir. Hele ki reklamlarda kesinlikle daha da önemlidir. reklamlarda en iyi görselin kullanılması için iyi bir grafik tasarım çalışmasının yapılması gerekir.

Bu çalışmayı yapacak olan kişinin de kesinlikle sağlam bir hayal gücüne sahip olması gerekir.

Grafik tasarım uzmanı hem deneyimli, analiz yeteneği olan ve hayal gücü gelişmiş kişidir.

Birçok durumda sayfalar dolusu yazının anlatamadığı ya da veremediği mesajı tek bir resim karesi verebilir. Yani resim seçiminde ve tasarımında kesinlikle özenli davranmak gerekir.

KRY Dijital firması olarak en deli ve en deneyimli uzmanlara sahip olduğumuzu belirtmek isteriz. Zaten tek ihtiyacınız da bu özelliklere sahip kişilerin olduğu bir reklam ajansı olacak.

Reklamın İyisi de Kötüsü de Olur

Her ne kadar atalarımız “reklamın iyisi kötüsü olmaz” deseler de biz bu söze katılamıyoruz. Çünkü internet mecrasındaki insanlar seçici ve dikkatlidir. Ayrıca ne istediğini bilen insan sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

 Bu yüzden reklamın kötüsü firmalara çok şey kaybettirir. Zaten bunun örneklerini biraz araştırdığınızda geçmiş zamanlarda görebilirsiniz. Yani kötü reklam yüzünden ürünü satılmayan ve kısa süre sonra iflas eden firmaların hikayeleriyle karşılaşabilirsiniz.

İnternet reklamcılığı olayında biz size yalnızca reklamın iyisini vaat ediyoruz. Hatta vaat etmekle kalmıyoruz gerçekleştiriyoruz.

Madem internet reklamlarına bir bütçe ayırıyorsunuz, neden paranız ve zamanınız boşa gitsin.

Çünkü hesaplı diye yaptıracağınız reklamlar çoğunlukla çöpe gidecek ve aynı şekilde zamanınızda…

Bize Yazmaktan Geri Kalmayın!

Görüşleriniz bizim için değerli.

Sadece 12 Saat İçerisinde Cevap Vereceğimizden Emin Olabilirsiniz 🙂

Sizi en üst düzeye çıkaralım Web Sitenizi Arama Motorlarının En Üstüne Çıkarın